"Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną"
w Świeradowie-Zdroju

Od 26 lat w Świeradowie-Zdroju odbywa się festiwal muzyki dawnej, Którego pomysłodawcą, organizatorem i kierownikiem artystycznym jest Ryszard Dominik Dembiński. Festiwal gościł wielu wykonawców z kraju i zagranicy zajmujących się muzyką zarówno zawodowo jak i amatorsko. Obecnie „Międzynarodowe spotkania z muzyką dawną” rozszerzyły swoją formułę na różne inne gatunki muzyczne. Istotna jest idea, którą niesie ze sobą wykonywanie muzyki z dawnych wieków, przyjemne spędzenie czasu, pogrążenie się w odmętach fantazji i puszczenie wodzy naszym myślom. Z tego też powodu obecnie festiwal gości również zespoły folkowe, czy te które wykonują autorski repertuar, często inspirowany muzyką dawnych wieków. Zawsze na przełomie września i października, kiedy zaczyna się czas na spędzanie ciemnych wieczorów przy kominku i kubku herbaty, Świeradów-Zdrój gości pielgrzymów spragnionych przyjemnych dla ucha dźwięków. 

"XXIX Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną"
w Świeradowie-Zdroju

Plakat festiwalowy

W ubiegłym roku już po raz 29-ty w Świeradowie-zdroju rozbrzmiały dźwięki dawnych instrumentów. Fesiiwal zainaugurował duet polsko-austriacki „Project R&C”: Szczepan Dembiński i Magdalena Spielman – przenosząc nas w czasy angielskiego baroku. w piątkowy wieczór mogliśmy wysłuchać recitalu na violę da gamba solo w wykonaniu radosława Dembińskiego. Dla miłośników dalekich podróży w sobotę na świeradowskiej hali spacerowej odbyła się premiera suity „W 80 dni dookoła świata” autorstwa Radosława Dembińskiego, utwór inspirowany brzmieniami różnych zakątków świata wykonali: Adam Piotr Rorat – wirginał, Magdalena Spielman – flet prosty, Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa, Łukasz potoczny – banjo tenorowe, Radosław Dembiński – viola da gamba. Ponadto podczas festiwalu wystąpił duet „duo RDR”: Ryszard Dominik Dembiński i Radosław Dembiński, Zespół „Il vento musicale” z Elbląga”, a także elbląski zespół „Truso” prowadzone przez Marcina Skotnickiego oraz Ryszard Skotnicki. Podczas koncertów towarzyszących festiwalowi odbył się również pokaz instrumentów z pracowni lutniczej Ryszarda Dominika Dembińskiego.

Galeria

Galeria XIXX Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Dawną w Świeradowie – Zdroju

"XXVI Międzynarodowe
Spotkania z Muzyką Dawną" 2019

Plakat festiwalowy

Plakat zeszłorocznej edycji festiwalu. Na XXVI Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną gościli: Szczepan Dembiński, zespół "Mandelbrot set", Zespół Muzyki Dawnej z Jeleniej Góry, zespół "Tiboryus", "Kapela sarmacka" i Tomasz Chudyk.

Zespół "Mandelbrot Set"

W świeradowskiej Stacji Kultury wystąpił zespół "Mandelbrot Set" prezentujący mieszankę muzyki dawnej i folkowej z domieszką kompozycji autorskich.

"Kapela Sarmacka"

Na Hali Spacerowej Domu Zdrojowego mogliśmy usłyszeć
i zobaczyć "Kapelę Sarmacką"
w spektaklu pod tytułem
"Serce nie sługa..."

Szczepan Dembiński

W Kościele św. Józefa oblubieńca odbył się solowy recital Szczepana dembińskiego na wiolonczeli barokowej.

Tomasz Chudyk

Hotel Buczyński gościł Tomasza Chudyka - pianistę jazzowego, który improwizował nawiązując do charakteru dawnych epok.